Artykuły

Książki o jedzeniu dla dzieci

Książki o jedzeniu dla dzieci i nie tylko….

Dziś artykuł lekki i przyjemny, trochę inny od pozostałych, ale od czasu do czasu potrzeba zmian. Nie będzie wiedzy teoretycznie i praktycznej wyjętej z badań czy książek. Dziś przyjemny i krótki tekst o książkach.  

A dokładnie o książkach, które mogą się przydać w przypadku niejadków, dzieci które odmawiają jakiegoś konkretnego typu jedzenia, dzieci wybrednych, wrażliwych czy po porostu ciekawskich.

Książki o jedzeniu

Dzieci jako mali obserwatorzy uczą się oglądają, podglądają i naśladując. Często gotowanie to jedna z pierwszych czynności, które chcą świadomie naśladować po rodzicach. I to jest piękne!!! Powinniśmy dawać im taką możliwość często i to nie tylko nauka, ale i rozwój sprawności manualnych, chwytu szczypcycowego czy koordynacji oko-ręka.

Jak mogą pomóc książki o jedzeniu?

Dzieci na swojej drodze jedzeniowej przechodzą różne fazy (my właśnie wyszliśmy z etapu gdzie makaron i kasza są super, ale muszą być suche bez żadnego sosu….a spróbuj tylko czymś polać). Są dzieci, które od początku są niejadkami (tutaj też odsyłam do wcześniejszych artykułów – http://www.momdiet.pl/2019/12/12/niejadki-moje-dziecko-nie-chce-jesc/), są dzieci, które nie chcą jeść tylko warzyw inne nabiału choć to zdarza się zdecydowanie rzadziej. Niestety najczęściej dzieci gardzą WARZYWAMI. Tutaj zaznaczam, że najczęściej nie ma to nic wspólnego z błędem mam, który popełniły nie dając dzieciaczkom od początku warzyw. Najczęściej dzieci po prostu tak zaczynają mieć i oskarżanie się o bycie winnym nic nie da!

Książki o jedzeniu mogą pomóc dziecku zrozumieć świat jedzenia, zainteresować, zainspirować, zaciekawić, też sprowokować do próbowania. Oczywiście książki mają tysiące innych zalet, o których tu nie muszę wspominać😊, ale mi chodzi o aspekt żywieniowy. Bo czas spędzony na czytaniu z dzieckiem to coś pięknego i do tego zachęcam.

Książki o jedzeniu moje faworyty…

Przejdźmy do konkretów, jakie książki. Rynek książek dla dzieci rośnie w ostatnim tąpie w ekspresowy sposób, wręcz nie sposób nadążyć za nowościami na rynku.

Podano do stołu. Savoir-vivre dla dzieci – Adamada

Książka może pomóc wytłumaczyć dziecku jak zachowywać się przy stole. I nie chodzi tu o sztywne normy i zasady, których małe dziecko nie jest w stanie przestrzegać. Chodzi o wytłumaczenie pewnych zasad, które może nie do końca są jasne czy oczywiste dla dzieci. Nie chcemy mieć dzieci „roboty” to na pewno, ale fakt, że przed jedzeniem myjemy ręce jest dość istotny i to właśnie ta książka krok po kroku tłumaczy w prosty sposób jak odnaleźć się w zakręconym świecie norm, które ustalają dorośli.

ZIELNIK – Arkady

Z tej serii znajdziemy: . Rośliny uprawne, Zioła łąk i ogrodów, Drzewa i krzewy owocowe. Książki naładowane przystępną wiedzą😊 z pięknymi ilustracjami. Nie ma w nich za dużo teksu a raczej ilustracje do oglądania. Pozwalają zagłębić się w świat roślin, poznać podstawowe informacje o nich. Może nie jest to książka dla tych najmniejszych maluchów, ale te starsze dzieciaki na pewno zachęci i pozwoli też odkrywać nowości chociażby na łące. Super jest biegać i szukać kwiatów na łące z książką w ręku. A jaka radość jak w końcu trafiło się na maki😊

Przekroje: owoce i warzywa – Nasza Księgarnia

Jak w sposób zabawny przedstawić dzieciom warzywa. No właśnie tak jak to robi ta książka. Zabierając dzieciaki w głąb warzyw i owoców, przedstawiając historię małych stworzeń i prezentując to co najlepsze. Ta książka jest fantastyczna! W łatwy sposób pokazuje to co skomplikowane i niejasne. Zabierając dzieci w świat roślin, które są smaczne, zdrowe i kolorowe! To obowiązkowa lektura dla NIEJADKÓW. Zainteresuje już najmłodsze dzieci, dzięki swojej prostej formie obrazkowej.

Mniam! – Wydawnictwo Tatarak

Coś dla najmłodszych szkrabów – to jedna z tych książka, które dzieci kochają, pomimo tego, że rodzice czasem nie rozumieją jej fenomenu😊 Proste ilustracje skierowane do tych maluszków -maluszków jeszcze często nie siedzących, otwierając przed dziećmi nowy świat. Świat jedzenia. MNIAM!

Basia i słodycze – EGMONT

Jedna książeczka z serii przeznaczonej dla maluchów. Główną bohaterką jest Basia, która zabiera dzieci w swój mały, kolorowy świat. Tym razem skupia się na ważnym temacie – SŁODYCZE. Naprawdę dzieci łapią sens i przesłanie tej książki.

Przy wspólnym stole

Książka dla CALEJ rodziny! I nie tylko tej z trudnościami w trakcie posiłków😊

Wspólny posiłek to czas spędzony razem, rozmowa, uważność, poczucie bezpieczeństwa i przede wszystkim ekspozycja na nowe smaki i zapachy. To siedząc z rodzicami przy wspólnym posiłku dziecko może poczuć bliskość rodziców, porozmawiać, być zauważone, wyrazić swoją opinię, oswoić się z jedzeniem oraz podpatrzeć co na talerzu mają rodzice. Stół to niezwykle warzy element domu i ta książka to tłumaczy. Książka to delikatne przypomnienie wartości jaką jest czas spędzony przy wspólnym stole. Wspólny posiłek to jeden z elementów oswajania, często długiego procesu terapii karmienia u dzieci z trudnościami.  

Za nic na świecie nie zjem pomidora – Media Rodzina

Kolejna miła i przyjemna książka dla niejadków. W sposób miły i śmieszny przedstawia historię z życia, która bawi, ale też uczy. Naprawdę warto mieć tę pozycje w domowej biblioteczce.

Ugotuj mi bajkę – Ezop

Kolejna pozycja dla niejadków! I tych maluchów, które marudzą i nie lubią siedzieć przy stole. Biedne mamy tak się muszą namęczy, żeby przekonać dziecko do jedzenia. Często brak już sił. Dlatego ta książka może pomóc. Mamy są niezwykłe, pomysłowe i zabawne – dlatego i tym razem radzi sobie z problemem doskonale, ale jak….no właśnie to trzeba przeczytać i zobaczyć. Nic więcej nie mogę zdradzić😊  

Najlepsza zupa na świecie – Tako

Książka naładowana pozytywnymi emocjami, pełna dobrego humoru i śpiewu. Cóż prezentuje ta książka -> no cóż nic nadzwyczajnego po prostu zwierzęta wspólnie szykują jedzenie! Jednak to będzie niezwykły posiłek! W czym tkwi jej sekret? Jeśli chcecie się dowiedzieć koniecznie ją przeczytajcie.

Pora na kalafiora – Dwie Siostry

A to kolejna pozycja dla maluszków. Piękne obrazki prezentują soczyste, świeże warzywa w sam raz do schrupania.

Ach te książki o jedzeniu

Na pewno jest jeszcze wiele wartościowych książek dla dzieci, które mogą pomoc niejadkom czy dzieciom wyjątkowo wrażliwych na punkcie jedzenia. Ja jestem zachwycona tymi, ale nadal będę odkrywać nowości. U nas w domu poza tymi pozycjami zawsze na topie są moje książki kucharskie:-) w końcu co może być lepszego niż oglądanie zdjęć jedzenia w pięknie wydanych książkach dla dorosłych 🙂

Zachęcam Was do lektury!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *