Artykuły

Zaparcia u niemowląt, kolki i inne problemy małego brzuszka

Problemy małego brzuszka z pewnością nie są obce żadnej mamie. Mogą dotknąć każdego malca. W szczególności dolegliwości te mogą wystąpić u dzieci przedwcześnie urodzonych.

Swój początek mają w niedojrzałości układu pokarmowego a nie w tym, że mleko mamy jest „za chude” czy „zbyt tłuste”. Ani w tym, że zjadłaś coś O ZGROZO zakazanego i  nakarmiłaś swojego brzdąca! Gdy maluch nieustannie płakał i był niespokojny pewnie nie raz słyszałaś takie „zarzuty” . A w Twojej głowie od razu pojawiała się ta myśl – to „przeze mnie”. Niestety takie podejście pokutuje dalej w naszych głowach, często dodając mamie kolejnych stresów i poczucia winy…

Na początek czym są zaparcia, kolki u niemowląt? Jak się objawiają i jak je rozróżnić? I gdzie jest w tym w wszystkim norma?

„Kolka” słowo to powoduje u niejednego rodzica totalny zawrót głowy. Rodzice, którzy przeszli kolkę u swojego malucha, wiedzą co mam na myśli 😛

Kolka niemowlęca to nic innego jak nieutulony płacz i niepokój występujący u malucha. Może wystąpić u świeżo narodzonego dziecka i trwać do 5 miesiąca życia.

Czym się objawia? Jak wspomniałam wcześniej płaczem i niepokojem, który nie ustępuje po zapewnieniu wszystkich podstawowych potrzeb dziecka – nakarmienie, odbicie, przewinięcie czy potrzeba bliskości. Inne objawy jakie można zauważyć u malca to zaczerwienienie twarzy, podkurczone nóżki, wzdęty brzuszek i wydalanie dużej ilości gazów.

Wciąż nie ustalono przyczyny pojawiania się kolki u niemowląt. Sugeruje się, że należeć do nich mogą: niedojrzałość układu pokarmowego, nadmierne wytwarzanie gazów jelitowych, stres rodziców i dziecka czy nieprawidłowa technika karmienia.

Pojawienie się kolki niemowlęcej u dziecka nie jest winą rodziców! I to warto podkreślić dwukrotnie! Co więcej rodzice często odczuwają ogromny stres i niepokój, gdyż nie mogą ulżyć swojemu dziecku. Kolka to normalny stan, który przechodzi z czasem! I tego należy się kurczowo trzymać! To mija!

Co możemy zrobić by pomóc maluchowi?

  • Zapewnij dziecku spokój. Ogranicz wszelkiego rodzaju nadmierne bodźce ( hałas, nadmierne światło, nerwowa atmosfera)
  • Sprawdź czy temperatura pomieszczeń, gdzie przebywa dziecko jest odpowiednia – około 21 st. C
  • Warto sprawdzić czy dziecko prawidłowo ssie czy nie połyka nadmiernie powietrza, gdyż może okazać się, iż jest to przyczyna bólu brzuszka. Pomocna będzie tu wizyta certyfikowanego doradcy laktacyjnego! (dzieci karmione piersią)
  • Jeśli dziecko karmione jest mlekiem modyfikowanym – zastanów się wraz z pediatrą jaka formuła będzie najlepsza
  • W czasie wystąpienia kolki ulgę może przynieść – delikatne masowanie brzuszka, położenie ciepłej pieluszki tetrowej na brzuszek (wcześniej sprawdź czy nie jest zbyt gorąca!), delikatne uniesienie zgiętych nóżek do brzuszka. Ułatwisz maluchowi pozbycie się nadmiernej ilości gazów. Układanie dziecka jak najczęściej na brzuchu

Zaparcia – i tu pojawia się kolejny problem. Kiedy możemy uznać, że pojawianie się zbyt długo pustej pieluchy to zaparcie?

Problem ten możemy stwierdzić, gdy wypróżnianie występuje rzadziej niż 2 razy w tygodniu bądź gdy stolec jest oddawany z ogromnym wysiłkiem czy bólem.

Warto zwrócić uwagę na to, iż niemowlęta karmione mlekiem mamy z reguły wypróżniają się częściej niż dzieci karmione mlekiem modyfikowanym.

Mleko kobiece ma trochę inny skład niż mleko modyfikowane. W związku z tym jest w inny sposób jest trawione. Badania wykazują, iż u dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym występuje zwiększony poziom peptydu hamującego wydzielanie żołądkowe, motyliny, neurotensyny i wazoaktywnego peptydu jelitowego. Z kolei mleko mamy jest bogate w białka i oligosacharydy, które nie są trawione. W związku z czym następuje wzrost gęstości i osmolarności, co powoduje zwiększoną częstotliwość wypróżnień.

U dzieci karmionych piersią konsystencja stolca może być inna, bardziej miękka, co zmienia się wraz w włączeniem produktów spożywczych w 6 miesiącu życia dziecka ( czas rozszerzania diety). Wówczas konsystencja stolca może być bardziej zwarta, taka dorosła :p

Z pewnością nieraz zastanawialiście się czy znalezione w kupie malucha kawałki warzyw czy owoców to norma? Jak się okazuje jest to zjawisko normalne. Przewód pokarmowy Twojego dziecka uczy się w czasie rozszerzania diety, radzić sobie z nowymi produktami, jak je trawić. Z czasem tych niespodzianek będzie mniej 😉

Rozszerzanie diety to także okres, w którym mogą pojawić się zaparcia. Dotychczas jadłospis malucha bazował jedynie na mleku mamy czy mleku modyfikowanym a teraz musi sobie radzić z innymi składnikami diety. Ważne jest by w tym czasie zadbać o odpowiednią podaż błonnika i płynów w diecie dziecka!

Błonnik znajduje się w warzywach i owocach. Występuje również w kaszach i pełnoziarnistym pieczywie, makaronach. Koniecznie po każdym posiłku proponuj dziecku wodę! Soki czy napoje nie będą tu dobrym rozwiązaniem.

Nie każde dziecko wypróżnia się codziennie! I jest to normalne. Warto obserwować malucha czy starszaka. Zauważysz niepokojące objawy, skonsultuj się z lekarzem. Spokój u mamy cenny na wagę złota 😉

U starszych dzieci często rozpoczynających przygodę z nocnikiem i majteczkami, pojawiają się zaparcia. Możliwe, że jest to wynik stresu i niepokoju jakie dziecko odczuwa z nowymi umiejętnościami. Może okazać się, że dziecko nie jest gotowe na odpieluchowanie i niekiedy wysadzanie czy nadmierne zainteresowanie tym tematem przez rodziców powoduje wstrzymywanie wypróżniania się u dziecka…. Warto wrzucić na luz! A naukę korzystania z toalety rozpocząć gdy maluch wykaże oznaki gotowości. Dobrym momentem by zacząć jest wiosna/lato po drugich urodzinach dziecka.

Poniżej przygotowałyśmy tabelkę, która obrazuje jakie są wzorce normy wypróżniania się i oddawania moczu u niemowląt karmionych piersią. Mamy nadzieję, że pomoże Wam to w ocenie czy wszystko jest w porządku . A jeśli nie, czy konieczna jest wizyta u pediatry.

Z własnego doświadczenia wiem, że najważniejsza jest obserwacja dziecka i ewentualne odchylenia od normy sprawdzać w odniesieniu do tego, co było wcześniej u danego malucha. Każde dziecko jest inne! Jeden maluch będzie musiał mieć zmienianą pieluszkę po każdym karmieniu. Inne dziecko będzie wypróżniało się raz na 3 dni, inne raz na tydzień i to jest OK! Jeśli jednak zauważysz u swojego malca niepokojące objawy takie jak twardy brzuszek, gorączka czy krew w kupce, śluz itd. UDAJ SIĘ DO LEKARZA.

Wiek niemowlęcia Częstotliwość oddawania moczu na dobę (ilość mokrych pieluszek) Częstotliwość wypróżniania się na dobę
1-2 dni 2 lub więcej (1 łyżka stołowa za jednym razem) 1 lub więcej, czarny/ciemnozielony kolor
3-4 dni 3 i więcej, (2 łyżki stołowe za jednym razem) 2 lub więcej, bardziej zielony kolor
5-6 dni 5 i więcej, (3 łyżki stołowe za jednym razem) 2 lub więcej, kolor bardziej żółty, musztardowy
Tydzień i starsze 6 i więcej, pieluszka coraz cięższa 2 lub więcej, kolor żółty, musztardowy, konsystencja miękka Mniejsza ilość zabrudzonych pieluszek sugeruje niewystarczającą ilość spożytego przez dziecko mleka
4-6 tygodni 6 i więcej, pieluszka coraz cięższa Jest tu przewidziana bardzo szeroka norma – kluczowe jest to czy dziecko przybiera na wadze, karmienie przebiega bez zmian, czy oddaje gazy itp. Brak kupy może utrzymywać się do 10 dni. Z reguły po tym czasie występuje wypróżnienie.
6 miesięcy i starsze niemowlęta   Konsystencja bardziej zwarta, zapach silniejszy. Można dojrzeć kawałki warzyw czy owoców

Literatura

  1. V.T Tunc, A.D. Camurdan, Mustafa N. lhan,  F. Sahin,  U. Beyazova Factors associated with defecation patterns in 0–24-month-old children; Eur J Pediatr (2008) 167:1357–1362
  2. H. Dean Senior Health visitor – Infant Feeding Specialist reviewed Sept 2014 – Normal bowel patterns in infants
  3. K. Marks Infant and toddler nutrition The Royal Australian College of General practitioners 2015 (REPRINTED FROM AFP VOL.44, NO.12, DECEMBER 2015)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *